Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Budowlanych Niemce Spółka Akcyjna – tel. 81 756 44 20 – mail: sekretariat@ppmb.pl

Historia silikatu

Historia silikatu

Silikaty (znane również jako cegła wapienno-piaskowa) to przemysłowo wytwarzane elementy murowe wykonane z piasku i naturalnie palonego wapna oraz wody.

 Za wynalazcę cegły silikatowej uważa się niemieckiego lekarza i naukowca Antona Bernhardi . W 1856 roku zapisał konkretne instrukcje wytwarzania silikatów. Ale nie udało mu się wdrożyć ich do produkcji przemysłowej.

Pierwszy patent na produkcję cegły silikatowej uzyskał niemiecki chemik Wilhelm Michaelis w 1880 r. Zasady tam opisane są stosowane przy produkcji przemysłowej cegieł i bloczków silikatowych do dnia dzisiejszego.

Rynek silikatów

Rynek materiałów ściennych dla budownictwa jednorodzinnego w Polsce jest zdominowany od czasów powojennych przez wyroby z ceramiki czerwonej oraz z betonu komórkowego. We wspomnianym czasie materiały te były w naszym kraju jedynymi dostępnymi na szeroką skalę. W tym samym okresie budownictwo jednorodzinne na terenach Europy Zachodniej wykorzystywało wyrób, który powstawał w wyniku procesu mieszania piasku, wapna oraz wody, a następnie termicznego utwardzania powstałych w ten sposób cegieł. Cegły te, przy podobnych wymiarach, ważyły około trzykrotnie więcej od bloczków betonu komórkowego oraz dwukrotnie więcej od pustaków ceramicznych, co czyniło je niesamowicie solidnymi. Owa solidność przekładała się pozytywnie na ich właściwości: najlepiej izolują akustycznie, cechują się najwyższą wytrzymałością oraz wysoką akumulacyjnością cieplną: trzymają ciepło zimą i są chłodne latem. Ponadto ściany zbudowane z takich cegieł mogą służyć jako elementy konstrukcyjne wznoszonych obiektów. Były więc i są wyrobem o bardziej uniwersalnych cechach.

Ta popularna w budownictwie zachodnioeuropejskim cegła, nazywana przez Anglików “sand-lime bric”, po niemiecku “Kalksandstein”, lub w naszym języku ojczystym “cegła silikatowa”, stała się w ostatnich latach materiałem znanym oraz szeroko dostępnym na polskim rynku materiałów budowlanych.

Z uwagi na wyjątkowe właściwości silikatów, firma PPMB Niemce S.A. postawiła sobie za cel, wypromowanie na rynkach lokalnych: przede wszystkim (choć nie tylko) na terenie Lubelszczyzny i Mazowsza, silikatu jako materiału ściennego, zarówno dla budownictwa wielorodzinnego, jak i dla budownictwa jednorodzinnego. Tak, jak ma to miejsce od wielu lat w krajach Europy Zachodniej. Wierzymy bowiem, że zastosowanie silikatów do wznoszenia ścian stanowi przyszłość polskiego budownictwa.

Firma PPMB Niemce S.A. ​

słynie z produkcji najwyższej jakości uniwersalnych bloczków silikatowych pod marką UNISIL. Uznanie w branży budowlanej zdobyliśmy dzięki dostarczaniu naszym kontrahentom produktów, w których utrzymujemy wypracowany przez lata niezmienny, najwyższy standard.

Podaj adres budowy aby znaleźć najbliższego dystrybutora silikatów UNISIL

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy do kontaktu!
Przedsiębiorstwo Produkcji
Materiałów Budowlanych Niemce S.A.
Tel: 81 756 44 20
Mail: sekretariat@ppmb.pl