SILIKAT, CZY CERAMIKA CZERWONA? Z CZEGO BUDOWAĆ?

sie 3, 2020

Podczas wznoszenia ścian niezwykle istotną funkcję pełnią materiały budowlane. To od nich zależy późniejsza jakość i komfort budynku podczas jego użytkowania. Okna, podłogi, nawet dach można zmienić, ściany (oprócz niektórych wewnętrznych) zazwyczaj pozostają na cały okres użytkowania budynku. Dlatego też dylemat odnośnie wyboru właściwego materiału ściennego jest zjawiskiem powszechnym. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zastosować w silikat, czy ceramikę czerwoną? Co sprawdzi się lepiej? Przede wszystkim podczas wyboru należy kierować się właściwościami materiałów, które mają wpływ na komfort późniejszego użytkowania.

Współczesna ceramika czerwona

Współczesna ceramika czerwona istotnie różni się od tej sprzed wieków. Stare cegły, bardzo dobry materiał budowlany, były długotrwale przygotowywane, przez zwałowanie gliny, formowanie, wielomiesięczne naturalne suszenie i wypalanie. Wyroby były pełne. Jako dodatku do schudzania zbyt tłustej gliny używano rozdrobniony gruz, piasek, czasami dodawano trocin. Ta technologia nie wytrzymuje konkurencji dzisiaj z innymi materiałami budowlanymi. Tak więc współczesna ceramika czerwona musi być produkowana szybciej, taniej, z innymi dodatkami. Powoduje to, że z masywnego materiału ceramicznego uzyskano tworzywo, które cechami fizycznymi jest bardziej zbliżone do betonu komórkowego niż pierwotnych cegieł.

Silikaty – odpowiednik naturalnego piaskowca

Silikat to materiał budowlany, który wykonany jest z naturalnych składników, tj. wapna palonego, piasku kwarcowego i wody – bez żadnych dodatków cementów czy popiołów. Właściwą wytrzymałość uzyskują przez hartowanie parą wodną w autoklawie przy temperaturze pow. 200oC i ciśnieniu 16 bar. Wyroby silikatowe mają przede wszystkim wysoką izolacyjność akustyczną, co wpływa na zwiększenie komfortu w mieszkaniu. Mają wysoką wytrzymałość, precyzyjne krawędzie, dobrą akumulacyjność cieplną (utrzymują ciepło zimą i chłód latem). Ponadto zawartość wapna w silikacie sprawia, że są one odporniejsze na wszelkie grzyby i pleśnie.

 

 

Porównanie cech użytkowych współczesnej ceramiki czerwonej i silikatów.

 

Cechy użytkowe Współczesna ceramika czerwona Silikaty
Wytrzymałość [MPa] 10-15 15-30
Izolacyjność akustyczna Rw (dla 24 cm) [dB] 53-54 57-59
Gęstość [kg/m3] 600-800 1300-2200
Poziom promieniotwórczości naturalnej
Normy dopuszczalne:
f1 ≤ 1 (1,2)
f2 ≤ 200 (240) Bq/kg

 

0,3-0,5
50-120

 

0,1-0,2
15-30

 

Szukasz wysokiej jakości materiałów budowlanych ściennych? Koniecznie sprawdź naszą ofertę PPMB Niemce S.A. – https://ppmb-niemce.com.pl/silikat-unisil/